Lhota – Řitka
V našem obvodu bývala Lhota, tato osada vznikla v roce 1389 severně od Jíloviště, neměla však dlouhého trvání a zanikla v době husitské. Udržely se po ní názvy: Na starých vsích, Na Lhotech. Další Lhotou v našem kraji byla naše Lhota – Řitka.
Lhoty nebo Lhotky nutno považovat za vrcholné dílo kolonizace té doby prováděné domácím obyvatelstvem. Jejich jméno je odvozené od staročeského „lhóta“, což znamenalo určité ulehčení a osvobození, při osidlování nových osad. Noví osadníci, kteří dostali k užívání vymýcenou půdu, byli na jistou dobu osvobozeni od různých poplatků, říkalo se, že noví osadníci jsou „na lhótě“. Proto název Lhota nebo Lhotka.
Ves měla možná též jméno Jagersdorf, osídlená původně německými „svobodníky“ kovkopy, měli podobné úlevy při placení poplatků jako osadníci ve Lhotách. O obci Jagersdorf je mnoho domněnek. Jedni se domnívají, že je to jiné jméno pro obec Lhotu – (Řitku). Jiní tvrdí, že je to jiné pojmenování pro obec Černolice.
Tvrzení Dr. Boháče
V poslední době Dr. Boháč tvrdí, že je to staré pojmenování pro obec Bojov. Já jsem četl též názor, že to byla obec položená níže v údolí Bojovského potoka, která zanikla. Přikláněl bych se spíše k tomuto názoru. Stopy po těžbě zlata jsou ještě dnes patrné od východní části Líšnice ke Všenorům a okolí Bojovského potoka. Chtěl bych k tomuto ještě dodat, že jsou zde uváděny všechny v naší době dostupné informace z různých pramenů, takže se stává, že si často protiřečí.“ Historik Sedláček roku 1918 píše v českém časopise historickém:
Roku 1387 villa(ves) Lhotka, dikta(zvaná) Rzitka a její držitelé nazývali se v letech 1399-1416 Řitkové ze Lhoty. Ještě roku 1399 je Lhotkou, ale již roku 1416 se jmenuje Řitka. Pan Šírl (kronikář) soustředil svou pozornost na jméno Řitka, protože v té době se vyskytoval v našem kraji rod Řitků z Bezdědic. Nejznámějším představitelem tohoto rodu byl Janek Řitka, který zastával tyto funkce:
- 1408 dvořan u krále Václava IV. – Podmaršál dvorský
- 1418 purkmistr vyšehradský
- 1428-1433 hejtman domažlický, hejtman mělnický na nezdařeném plénu (vojenském tažen) v Bavorsku, seděním (sídlem) na Lešanech , seděním na Kokoříně.