25. – 26. května 1872
V současné době nás noviny, televize, rozhlas často informují i živelných pohromách, které se dějí ve světě, ale nyní stále častěji i u nás. Jedná se hlavně o záplavy nebo větrné smrště. Živelné pohromy se děly i v minulosti, o jedné takové máme zápis v naší kronice. Odehrála se v povodí řeky Berounky, tedy blízko nás, v noci ze soboty 25. května na neděli 26. května roku 1872. Zatopeno bylo souvislé území v délce přes 60 km místy široké až 20 km, které sahalo od Černošic podél Brd přes Rokycany, Žatecko až k Rakovníku. Přírodní živly postihly i kraje od Jílového až k Benešovu a severovýchodní okresy podél Vltavy a Labe. Největší dílo zkázy postihlo ale Podbrdsko.
Očití svědkové oné události, kterou líčí jako dobu hrůzy a zděšení, vzpomínají, že si to nikdo nemůže ve své fantazii představit, kdo neviděl to množství dravých vod a škody jimi způsobené. Mnozí dokonce přirovnávali tu zuřivost bouře a množství vody k biblickému soudnému dnu. Tak vstoupily do kalendářů a do lidové paměti ony dva dny 25. a 26. května 1872. Onoho osudného dne v sobotu 25.5. bylo již ráno pošmourno a k poledni začaly vystupovat hrozivé mraky, které rychle houstly, takže na mnohých místech nastávalo veliké setmění, jaké v té době bývá až pozdě večer. V odpoledních hodinách spustil se na některých místech za velkého blýskání a hřmění mocný liják spojený většinou s těžkým krupobitím, který sice na chvíli ustal, ale trval takřka po celou noc.
Dílo zkázy
Bylo to nepředstavitelné dílo zkázy. Celý kraj byl brzo pod vodou. Vzedmutí vody bylo tak úžasné a dravý živel tak silný, že vzápětí neúprosně ničil budovy, odnášel chlévy s dobytkem, hospodářské náčiní, potrhal telefonní vedení, ničil polnosti a zahrady, vyvracel stromy, v jejichž korunách se leckde zachraňovali i lidé. Dějištěm snad největší hrůzy i zkázy se stala obec Hředlo již v sobotu odpoledne mezi 4 a 5 hod. odpolední. Ze 75 domků jich 10 zmizelo úplně, 25 chaloupek bylo rozbito a ostatní se podobaly ve chvilce ruinám, k čemuž přistupuje i ztráta 29 lidí, kteří přišli o život. Jen počet mostů stržených a odplavených ve směru Svaté Dobrotivé k Hořovicům dosáhl čísla 18.
O odvaze lidí, jejich politováníhodných příhodách, jejich hrdinství i smutných příbězích, o jejich zachraňování se rychlým útěkem na střechy domů, zachraňování hospodářských zvířat i nářadí, kterých se tolik přihodilo nemohu se zde podrobněji zmiňovat. Vrátím se aspoň blíže k našemu okolí, kde následky této pohromy nezůstaly také bez následků.
Srbsko, Třebáň a Mokropsy byly úplně zaplaveny a rovněž tak i níže ležící část Dobřichovic. Část Berouna ocitla se pod vodou již v sobotu kolem 7. hod. večer, zatímco na Dobřichovice přikvačila největší pohroma asi o půl 9 hod. večer. V Karlštejně zaplavil příval vod přízemní místnosti staniční budovy.